top of page

dr Ilona Kalaszczyńska

Katedra Histologii i Embriologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Dr Ilona Kalaszczyńska jest absolwentką Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę doktorską zrealizowała w Dana-Farber Cancer Institute, Harvard Medical School w Bostonie. Od 2010 r. jest pracownikiem Katedry i Zakładu Histologii i Embriologii WUM gdzie realizuje swoje zainteresowania badawcze z dziedziny inżynierii tkankowej/medycyny regeneracyjnej. Dodatkowo jako kierownik kontroli jakości w Laboratorium Badawczym-Banku Komórek WUM czuwa nad jakością badanych produktów leczniczych terapii zaawansowanej (ATIMP) stosowanych w ramach badań klinicznych. Współpracuje z publicznymi i prywatnymi bankami tkanek i komórek.

Temat wykładu:

Terapie komórkowe – nadzieje i wyzwania

Streszczenie:

Terapie komórkowe oferują szansę rozwiązania szeregu istotnych problemów klinicznych. Wdrożenie terapii opartych na komórkach wiąże się jednak z potrzebą dogłębnego zrozumienia różnic pomiędzy komórkami pozyskiwanymi z różnych tkanek, technikami ich przetwarzania, technikami hodowli służącymi do pozyskania ich większej liczby, sposobami i nośnikami wykorzystanymi do ich podania.
Rozwojowi nowoczesnych metod leczenia z zastosowaniem komórek musi towarzyszyć usystematyzowanie, uregulowanie i unifikacja ram prawnych zapewniających bezpieczeństwo pacjenta. Co więcej, wyzwaniem zarówno dla lekarzy, jak i naukowców rozwijających i wdrażających terapie komórkowe są koszty finansowe, jakie za sobą pociąga procedura przygotowania komórek do zastosowania terapeutycznego oraz zapewnienie odpowiedniej infrastruktury. Jednak szanse, jakie daje terapeutyczne zastosowanie komórek motywuje naukowców, lekarzy, etyków, prawników i ustawodawców do dalszych intensywnych działań na rzecz ich poznawania i wdrażania do praktyki klinicznej. 

Kalaszczynska.png
bottom of page