VIII PBB
W dniach 16-17 grudnia 2017 roku w Centrum Dydaktycznym WUM odbyła się VIII Ogólnopolska Konferencja Postępy w Badaniach Biomedycznych. W tym roku przybyło ponad 110 aktywnych uczestników reprezentujących uczelnie z całej Polski: przez Szczecin i Gdańsk, Bydgoszcz i Łódź, a na Krakowie i Katowicach skończywszy. Profil uczelni też był interdyscyplinarny: oprócz Uniwersytetów Medycznych, przybyli reprezentanci Uniwersytetów, Politechnik oraz Instytutów Badawczych. Bardzo dziękujemy organizatorom za wytężoną pracę nad przygotowaniem całości, dziękujemy też sponsorom i władzom WUM za wsparcie finansowe. Honorowy patronat nad Konferencją i sesją specjalną objął Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Histochemików i Cytochemików. Sześciu zaproszonych ekspertów wygłosiło wykłady w kolejnych sesjach.
Wykład otwarcia wygłosił dr hab. n. med. Wojciech Feleszko.
Gościliśmy także:
dr hab. n. med. Elżbietę Czykier (sesja Cytochemia i Histochemia),
dr hab. n. farm. Artura Pałasza (sesja Medycyna regeneracyjna),
dr hab. n. med. Grzegorza Basaka(sesja Biologia Nowotworów),
dr n. farm. Kingę Ostrowską (sesja Farmacja i genetyka)
oraz dr hab. Ewę Gorodkiewicz (sesja Nowe technologie biomedyczne).
Ale co najważniejsze, dzięki pracy jurorów i hojności sponsorów nagrodziliśmy 24 wyróżniające się merytorycznie prezentacje.
Najważniejszą nagrodą w konferencji jest nasz mały naukowy Oskar – czyli nagroda imienia prof. Ostrowskiego – wielkiego entuzjasty i promotora młodych badaczy. Wręczana statuetka symbolizuje czysty kryształ z dwoma mieczami laserowymi – w kolorze dwóch powszechnie stosowanych barwników FITC i DAPI.
W tym roku Nagroda Ostrowskiego powędrowała do studenta z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Karola Steckiewicza, który w swoich pracach badał właściwości biologiczne i przeciwnowotworowe cząsteczek nanosrebra i nanozłota. Fundatorem i pomysłodawcą tej nagrody jest docent Dariusz Śladowski.
W poszczególnych sesjach nagrodziliśmy:
Beatę Rak (Molekularne podłoże chorób),
Karola Steckiewicza (Histochemia i cytochemia),
Natalię Bryniarską (Medycyna regeneracyjna),
Tomasza M. Grzywę (Biologia Nowotworów)
oraz Annę Sarosiak (Nowe technologie biomedyczne).
Tegoroczna edycja konferencji PBB pokazuje kierunki i trendy w badaniach biomedycznych, daje możliwość nawiązania współpracy i integruje środowisko naukowców oraz w sympatycznej i przyjaznej atmosferze umożliwia przedstawienie wyników badań poszczególnych zespołów.