16. Ogólnopolska Konferencja
"Postępy w Badaniach Biomedycznych"

Prof. dr hab. Agnieszka Chacińska

Prof. dr hab. Agnieszka Chacińska - kierownik grupy naukowej i dyrektor Międzynarodowego Instytutu Mechanizmów i Maszyn Molekularnych (IMol) Polskiej Akademii Nauk.
Absolwentka Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uzyskała stopień doktora biochemii w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN (2000) u prof. Magdaleny Boguty oraz habilitację w tym samym instytucie (2008). Ukończyła staż podoktorski u prof. Nikolausa Pfannera, a następnie objęła stanowisko lidera grupy na Uniwersytecie we Fryburgu w Niemczech (2001-2009). W 2014 roku uzyskała tytuł profesora nauk biologicznych nadany przez Prezydenta RP. Od 2009 roku kierownik Laboratorium Biogenezy Mitochondriów utworzonego w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej, aktualnie w IMol.
Prof. Chacińska wraz z kierowaną przez siebie grupą prowadzi badania z dziedziny biologii molekularnej i biochemii komórki. W kręgu jej zainteresowań jest biogeneza mitochondriów a także rola tego procesu w zdrowiu i chorobie. Odkryła mechanizmy odpowiedzialne za transport, dojrzewanie i degradację białek funkcjonujących w mitochondriach. Bada także mechanizmy odpowiedzialne za utrzymanie homeostazy białek w komórce, w szczególności w kontekście patologii mitochondrialnych. Zidentyfikowała reakcje komórki na stres związany z defektami lub opóźnieniami w imporcie białek mitochondrialnych. Badania prof. Chacińskiej przyczyniają się do lepszego zrozumienie chorób związanych z defektami mitochondriów, genetycznych chorób mięśni i nerwów, demencji powiązane z wiekiem, a także chorób cywilizacyjnych, takich jak rak i choroby metaboliczne, prowadząc do skuteczniejszych terapii.
Kierownik jednostki ReMedy (wraz z prof. Magdą Konarską) finansowanej przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w ramach programu Międzynarodowych Agend Badawczych, której celem było zaproponowanie lepszych metod terapii współczesnych chorób cywilizacyjnych w oparciu o wiedzę na temat komórkowych mechanizmy adaptacyjne.
Laureatka wielu nagród m.in. Polsko-Niemieckiej Nagrody Naukowej Copernicus z prof. Peterem Rehlingiem, a także wielu prestiżowych grantów, w tym grantu Welcome Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz grantu Maestro Narodowego Centrum Nauki.
Członkini Niemieckiej Narodowej Akademii Nauk Leopoldina, Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej (EMBO) oraz organizacji naukowej Academia Europaea, członkini korespondent Polskiej Akademii Nauk.
Ponadto członkini Naukowej Rady eLife (Board of Reviewing Editors) w dziedzinach biochemii i biologii komórki, Międzynarodowej Rady Doradczej Instytutu Chemii Organicznej i Biochemii Czeskiej Akademii Nauk (IOCB), Naukowej Rady Doradczej Cluster of Excellence, Centre for Integrative Biological Signaling Studies Uniwersytetu we Fryburgu.